Bebeklerin ağlamalarının, çığlıklarının ardından ses kısılması yaşamamasının nedeni sizce ne olabilir? Evet doğru nefes alıp vermeleri dolayısıyla ses çıkarırken kullandıkları havanın doğru yerden gelmesi. Doğru nefes sağlığımızı direkt olarak etkilemektedir. O halde doğru nefes için nefes egzersizleri nasıl yapılır bakalım.

Nefes Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Doğru nefesin ilk şartı burundan nefes almak daha sonra diyaframdan nefes alıp vermek. Bunların dışında nefes egzersizleri nasıl yapılır diyorsanız okumaya devam.

Nefesi Dışa Vererek Başla

Nefes döngüsünün başlangıcı nefes almak sonu ise nefesi vermek olarak kabul görmektedir. Bir süre nefes alış verişinize odaklanın sonra sadece vermeye çevirin zihninizi. Nefes alış sırasında kaburgalar arasında ki kaslar veriş sırasındakinden daha pasiftir. Yani nefes verirken bu kaslar daha aktif çalışmaktadır ve dışa nefes vermeye odaklanıldığında kasları daha fazla çalıştırmış olacağımızdan sonuna kadar tükettiğimiz havayı istemsizce daha fazla alacağımızdan nefes derinliğimizi artırmış olacağız.

Nefesinize Bırakın Kendinize

Nefesinizi dinleyerek onun en ücra köşelerinize kadar gittiğini hayal edin. Bunu sırt üstü yatarak yapmanız daha iyi olur. Nefes alırken rüzgârın size doğru verirken sizden estiğini hayal edin. Bu zihninizle nefes alış verişi arasında uyum sağlayacaktır. Daha sonra dik bir şekilde oturun ve algınızı durdurmaya çalışın. Günde on nefes alışı ve verişi olarak tekrarlayın.

Nefesle Gevşeme

Dilinizi üst diş minesi ile ağız yumuşak dokusuna dokundurun. Egzersiz bitene kadar diliniz orada kalsın. Nefes alıp verin ses çıkana kadar. Ağzınızı kapatıp dörde kadar sayarken nefes alın tutarken yediye kadar sayıp vermeye başlayın verirken de sekize kadar sayacaksınız. Bu döngüyü dört defa tekrarlayın ve bittikten sonra her zaman ki gibi nefes alıp verin. Günde iki kere yapılması önerilmektedir. En etkili gevşeme egzersizidir fakat sırayı şaşmadan yapmalısınız. Sinir sistemi üzerinde ki etkilerini gözlemleyeceksiniz mutlaka. Bunun yanında el üşümeleri, yüksek kan basıncı, aritmi, panik atak gibi rahatsızlıklarda rahatlama sağlayacaktır.

Uyarıcı Nefes

Bu egzersiz adın da belli olduğu gibi uyarıcı özelliği olduğundan daha yorgun, bitkin dönemlerinizde yapabilirsiniz. Bu egzersizde sık ve hızlı nefes alış verişi yapılarak uyarıcı bir etki yapılmaktadır. Dilinizi nefesle gevşemede olduğu gibi yapıp dudaklarınızı biraz büzün. Dik oturun ve gözlerinizi kapatın. Bu egzersizi yaparken köprücük kemiğinizde, boyun kasları ve diyaframda gerginlik hissetmeniz gerekmektedir. Sık yapılmasıyla enerji yükselmesi hissedilecektir.

1 Yorum

Yorum Yaz