Nefes çalışması okul öncesi çağdaki çocuklarda oldukça önemlidir. Sağlıklı bir nefes diyaframdan alınan nefestir. Bu doğru nefes tekniği ile harika bir sakinleşme ve rahatlama yöntemi yaratmış olursunuz. Aslında sakinleşebilmek ve biraz olsun rahatlayabilmek stres dolu anlarda en çok aradığımız şeydir. Böyle anlarda kendimizi çaresiz ve köşeye sıkışmış gibi hissederiz. Doğru nefes teknikleri ile biraz olsun kendimizi daha iyi hissetmemiz için bir adım atabiliriz.

Doğru nefes almamak hayatımızı da olumsuz etkiler. Aslında nefes alış verişimiz hayatımızla da ilgilidir. Korkularımız, endişelerimiz ve sıkıntılı anlarımız nefes alış verişlerimizi kısıtlar. Diyafram böyle anlarda kendini sıkar ve esnemez. Bu sebeple kısıtlı göğüs nefesi almış oluruz. Bu durumda nefesimiz kesik kesik ya da tam diyaframdan olmaz.

Böyle durumlar zamanla alışkanlık yapabilir. Bunu sonucunda da nefes alışverişimiz hayatımızı etkileyebilir. Yani aslında bu bir kısır döngüdür. Hayatımızdaki olumsuz bazı durumlar nefes alışımızı etkiler. Nefes alışımızdaki bu değişim ve düzensizlik ise hayat enerjimizi düşürür ve olağan sıradan durumlarda dahi düşük enerjili ve mutsuz olmamıza sebep olur.

Çocuklar genellikle odaklanma problemini daha sık yaşarlar. Okul öncesi dönemde ise ebeveynlerin en büyük korkusu çocuklarının okul yılları içerisinde odaklanma problemi yüzünden başarılarında düşüş yaşamalarıdır. Ya da bazı ailevi durumlar, çevresel bazı faktörler çocuk psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir. Erken yaştaki çocuklarda kaygı bozukluklarına ve gereksiz endişelere sebep olabilir. Bu gibi durumlar için biz nefes çalışması okul öncesi dönemi kapsayan bir çalışma yapıyoruz.

Bu çalışmalarımızda çocuklara nefesin önemini ve hayatlarına bu düzeni yansıtmayı, hayat enerjilerini odaklanma problemlerini dizginleyerek devam ettirmelerini sağlıyoruz. Nefes çalışması okul öncesi dönemde çocuklarda konsantrasyonu arttırdığı gibi çocukların sezgilerini de kuvvetlendirmektedir. Çocuklar daha çok sezgileriyle ve duygularıyla hayatta var olduklarından dolayı en çok önem verdiğimiz şeylerden biri bunları kuvvetlendirmek ve sağlıklı oluşunu takip etmektir.

Nefes çalışması okul öncesi çocuklarda özgüven arttıran ve hayata pozitif bakan bir etkiye sahiptir. Böylece çocuklar erken yaşta sevgi ve saygıyı, hoşgörüyü hayat tarzı olarak benimsemeye başlarlar. Psikolojik anlamda daha sağlıklı ve sevgi dolu bireyler yetiştirmek adına doğru nefes almak ve bunu hayatın her anında uygulamak çok önemlidir.

Paylaşır mısınız?
Önceki İçerikNefes egzersizleri nasıl yapılır

Yorum Yaz