Doğduğumuzda en doğru şekilde kullandığımız nefes alış verişi daha sonraları birçok çevre faktörleriyle değişmeye daha doğrusu bozulmaya başlıyor. Dengeli beslenme, günde içilecek su miktarı sağlıklı yaşamak adına konuşulup durulan bir şey zaten fakat bir dakika bile alamadan yapamayacağımız nefes pek ciddiye alınmaz genelde. İçgüdüsel olarak zaten yaptığımız bir şey diye sanırım. Oysa nefes almanın da eğrisi doğrusu var.

Bebek Gibi

Bebek gibi nefes almayı unutmasak bebekler gibi oluruz belki de. Nefes almak insanı fiziksel olarak etkilemenin yanı sıra psikolojik olarak da etkiliyor çünkü. Hayatımız eşittir oksijen demek sonuçta. Vücudumuzun her bir noktasının oksijene mutlak ihtiyacı var. Tam manasıyla oksijen alamayan vücudun hata vermesi de hiç yadsınamaz. Sağlıksız bir nefes alış verişinde etkilenen organların en başında vücudumuza oksijen pompalayan kalp geliyor ve dalga dalga vücuda bu sağlıksızlık dağılıyor. Nefes alma teknikleri ile en doğru şekilde alınan nefes ise sağlık olarak bize geri dönüyor.

Doğru Başla

Bir bebeğin burnunu sıktınız mı siz hiç? Eğer yaptıysanız bebeğin nefessiz kaldığını görmüşsünüzdür. Yani burundan nefes almak vücut için en doğrusu. Burun nefes almak için tasarlanmış bir hediye bizim için. Alınan nefesi yumuşatıp, nemlendirip ayrıca mikroplardan arındırıp akciğerlerimizin istediği şekilde hazırlıyor. Doğru nefes alma teknikleri ilk burundan almaya başlıyor ve devam ediyoruz.

Bütünsellikle Devam

Doğru nefes alma teknikleri uygulamalarında ilk şartı burundan nefes alarak gerçekleştirdik şimdi sıra diyaframda. Nefes alırken karın ve göğsün aynı anda bütünsel olarak ve tam olarak hava ile dolması gerekiyor. Genel itibariyle akciğerimizin dörtte birini kullandığımız gibi bir açıklama var ve bu yüzden bu alışkanlığımızı nefes alma teknikleri ile düzeltmemiz gerekiyor. Bunun için yere sırt üstü uzanıp karnınıza yaklaşık 2 kilo kadar bir ağırlık koyun. Karnınızı iyice hava ile doldurup ağırlığın hareketini gözlemleyin.

Nefes alıp verirken duraklama yapmadan devam edin. Bunu günde 100 defa yapın. Bir süre sonra vücut bunu alışkanlık haline getirecek ve doğru nefes alıp vermeye başlayacaksınız. Doğru nefes doğru hayatın başlangıcı olacak her nefesinizde buna inanın.

Yorum Yaz